USG serca noworodka (ECHO serca)

Serce jest razem z mózgiem najważniejszym organem w ludzkim ciele. Już od narodzin rodzice robią wszystko, by działało ono poprawnie u ich dzieci, a w dalszym okresie robimy już to sami. Zdrowe odżywianie i sport to jeden z czynników wpływają na jego pozytywną pracę, ale co zrobić, by upewnić się, że u noworodka działa poprawnie?
Badanie USG serca noworodka (ECHO serca) jest najlepszym rozwiązaniem.

Dzięki wykorzystaniu echo ultradźwięków możemy wykonać je zupełnie bezboleśnie, co jest bardzo ważne przy tak małym człowieku. W centrum medycznym neoMedica w Poznaniu wykonywane jest takie badanie już na kilkutygodniowych dzieciach, a pomaga w tym najnowszy i specjalistyczny sprzęt. Lekarz neonatolog dzięki swojemu doświadczeniu precyzyjnie przeanalizuje wyniki badań i bardzo szybko wdroży jak najlepsze leczenie, jeśli będzie taka konieczność, co na pewno pomoże nam pokonać strach.

Z całą ofertą tego lekarza możemy zapoznać się poprzez stronę internetową, gdzie dowiemy się więcej, która znajduje się pod adresem: https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neonatolog/.

USG serca noworodka (ECHO serca) – co wykrywa

USG serca noworodka, zwane także echokardiografią serca, jest diagnostycznym badaniem obrazowym, które pozwala na szczegółową ocenę struktury i funkcji serca u niemowląt.

Podczas badania, lekarz ultrasonografista używa urządzenia ultrasonograficznego, aby uzyskać obraz serca dziecka, który jest wyświetlany na monitorze. Echokardiografia pozwala na ocenę wielkości, kształtu, grubości i ruchu ścian serca oraz stanu zastawek i przepływu krwi.

Badanie echokardiograficzne serca noworodka pozwala wykryć wady wrodzone serca, takie jak ubytki przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej, zastawki serca, przepływ krwi, a także anomalie strukturalne serca.

Echokardiografia jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych u noworodków z podejrzeniem wad serca i pozwala na wczesne wykrycie i leczenie tych wad.

USG serca noworodka (ECHO serca) – na czym polega

USG serca noworodka, czyli echokardiografia serca, jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które polega na wykorzystaniu fali dźwiękowej o wysokiej częstotliwości do uzyskania obrazu serca dziecka.

Podczas badania, dziecko jest kładzione na łóżku w pozycji leżącej lub półsiedzącej, a następnie naklejane są elektrody EKG na jego klatkę piersiową, aby monitorować akcję serca. Lekarz ultrasonografista nakłada na klatkę piersiową dziecka żel i przesuwa sondę ultrasonograficzną po skórze, aby uzyskać obraz serca.

Podczas badania echokardiograficznego, ultrasonograf emituje fale dźwiękowe, które odbijają się od struktur serca i tworzą obraz na monitorze. Lekarz może dokładnie ocenić kształt i rozmiar serca, zastawki serca oraz przepływ krwi.

Badanie echokardiograficzne serca noworodka jest całkowicie bezbolesne i trwa zwykle od 15 do 30 minut. Po zakończeniu badania, lekarz analizuje uzyskane obrazy i przeprowadza interpretację wyników, aby wykryć ewentualne wady serca.

USG serca noworodka (ECHO serca) – kiedy zgłosić się do kardiologa

Zaleca się, aby każde noworodki przeszły badanie kardiologiczne w pierwszym tygodniu życia, aby wykluczyć wady wrodzone serca lub inne problemy kardiologiczne. Jeśli lekarz pediatra lub położna podejrzewają jakiekolwiek problemy z sercem u dziecka, zaleca się jak najszybsze skierowanie dziecka do kardiologa.

Istnieją jednak pewne objawy, które mogą wskazywać na problemy kardiologiczne u niemowlaka, takie jak:

  • trudności w oddychaniu, zwłaszcza podczas karmienia piersią lub butelką
  • zwiększona potliwość podczas karmienia lub kiedy dziecko jest pobudzone
  • sinica warg, twarzy, języka lub skóry wokół oczu
  • problemy z karmieniem, takie jak zasysanie powietrza podczas karmienia, zbyt wolne lub zbyt szybkie karmienie
  • nadmierna senność lub apatia

Jeśli dziecko ma którekolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pediatrą lub kardiologiem i poprosić o badanie kardiologiczne, w tym badanie echokardiograficzne serca (ECHO serca).

Echo serca u dziecka przygotowanie

Przed badaniem echokardiograficznym serca u dziecka nie ma specjalnego przygotowania, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc w uzyskaniu najlepszych wyników badania. Oto kilka zaleceń:

  1. Przygotuj dziecko do badania. Warto zapewnić dziecku wygodną pozycję i przytulną atmosferę, aby pomóc mu się zrelaksować. Dziecko może być karmione przed badaniem, aby być zaspokojone i spokojne podczas badania.
  2. Przynieś ze sobą dokumentację medyczną dziecka. W przypadku, gdy dziecko miało wcześniej jakieś problemy z sercem lub przeszedł już badanie kardiologiczne, warto przynieść ze sobą dokumentację medyczną dziecka, aby lekarz miał pełen obraz stanu zdrowia dziecka.
  3. Przygotuj się na to, że badanie może potrwać od 15 do 30 minut. Echokardiografia jest bezbolesna i nieinwazyjna, ale wymaga czasu, aby uzyskać dokładny obraz serca dziecka.
  4. Warto założyć dziecku wygodną odzież, która ułatwi przesuwanie sondy ultrasonograficznej po skórze dziecka.
  5. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne lub płacze, lekarz może zastosować specjalny płyn do uspokojenia dziecka lub poprosić o pomoc rodziców lub opiekunów, aby pomóc uspokoić dziecko podczas badania.

W razie wątpliwości lub pytań warto skontaktować się z lekarzem lub technikiem ultrasonografii, aby uzyskać więcej informacji na temat przygotowań do badania echokardiograficznego serca dziecka.