Jak dziala zmywarka

Jak rozpocząć pracę ze zmywarką?

Jak dziala zmywarkaJeśli właśnie stałeś się świeżo upieczonym posiadaczem zmywarki, już wkrótce przekonasz się, jak praktyczne jest to urządzenie. Zmywając naczynia w zmywarce oszczędzisz nie tylko czas, ale także obniżysz swoje rachunki za wodę. Zanim zaczniesz korzystać z tego nowoczesnego urządzenia, poznaj zasady prawidłowego podłączenia zmywarki oraz jej eksploatacji.

Instalacja zmywarki

Podłączenie zmywarki nie jest trudne i zazwyczaj wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, w której cały proces jest dokładnie opisany. Pierwszym ważnym krokiem jest odpowiednie ustawienie zmywarki w kuchni. Najlepiej jeśli umieści się ją jak najbliżej zlewozmywaka, pod którym jest cała niezbędna instalacja wodno-kanalizacyjna.

Zwykle do zmywarki doprowadza się jedynie zimną wodę, przy pomocy specjalnego węża, który powinien znajdować się w komplecie wraz z zakupioną zmywarką. Węża należy podłączyć do rury doprowadzającej wodę, która znajduje się pod zlewozmywakiem. Do tego niezbędna jest specjalna złączka lub śruba samogwintująca. Znajdujący się w komplecie drugi wąż, należy podłączyć z kolei do kanalizacji (np. do syfonu zlewozmywakowego), ponieważ to nim będzie odprowadzana brudna woda ze zmywarki.

Aby urządzenie działało, należy oczywiście podłączyć je do prądu. Ważne jest, aby gniazdko było odpowiednio zabezpieczone przed kroplami wody i koniecznie miało uziemienie.

 

Przygotowanie zmywarki do pierwszego użycia

Po podłączeniu zmywarki należy ją włączyć i sprawdzić czy świecą się odpowiednie diody sygnalizujące gotowość urządzenia do użycia. Warto także jeszcze raz skontrolować poprawność podłączenia instalacji hydraulicznych.

Wielu producentów zaleca za pierwszym razem uruchomienie urządzenia bez wsadu w celu oczyszczenia wnętrza z pozostałości poprodukcyjnych. Przed pierwszym użyciem należy także uzupełnić specjalny pojemnik solą oraz wodą, których ilość powinna być dokładnie taka, jaką zaleca instrukcja. Podczas pierwszego uruchomienia zmywarki można się upewnić, czy wszystkie węże zostały dobrze podłączone, czy np. nie cieknie z nich woda. Jeśli wszystko jest w porządku, można zacząć normalną eksploatację urządzenia. Sprawdź naszą ofertę: Naprawa pralek Częstochowa

Wybór detergentów do zmywarki

Żeby cieszyć się czystymi i lśniącymi naczyniami, musisz zainwestować w dobre środki do zmywarki. Możesz wybrać osobno takie produkty jak: proszek, nabłyszczacz, sól lub zdecydować się na wielofunkcyjne tabletki do zmywarki typu All in one. Ważne jest, aby regularnie uzupełniać sól, która zmiękcza twardą wodę, zapobiegając tworzeniu się osadów na naczyniach oraz chroniąc wewnętrzne elementy zmywarki przed przedwczesnym ich zużyciem. Sól warto stosować także wtedy, gdy używa się tabletek. Choć zawierają one sól, to jednak jej ilość może być niewystarczająca. Kolejnym ważnym detergentem, w jaki warto się zaopatrzyć, jest specjalny płyn do czyszczenia zmywarki. Od czasu do czasu należy go zastosować, by dokładnie oczyścić wnętrze zmywarki z tłuszczu i innych zanieczyszczeń.

Napełnianie i programowanie zmywarki

Zalecane jest włączanie zmywarki dopiero po jej całkowitym zapełnieniu naczyniami (sposób układania naczyń w zmywarce jest opisany w instrukcji obsługi). Jeśli nie jest to możliwe, należy ją włączać przy programie „pół wsadu”. W nowoczesnych zmywarkach mamy do wyboru także program ekologiczny (eko), który zużywa mniej wody i energii. Z kolei program automatyczny (auto) sprawia, że czujniki automatycznie dobierają długość cyklu oraz temperaturę w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Program intensywny służy do mocno zabrudzonych garnków i patelni, także do naczyń z przypalonymi lub zaschniętymi resztkami jedzenia.